Nauczyciele przybliżali dzieciom tematykę ekologiczną i zdrowotną, starali się rozbudzić zainteresowania przyrodnicze poprzez poznawanie i dostrzeganie piękna otaczającego świata i uświadamianie, że człowiek potrzebuje zasobów natury do życia. Poprzez podejmowanie przedsięwzięć związanych z ochroną przyrody u dzieci rozwijany jest opiekuńczy stosunek do świata roślin i zwierząt, rozwijane jest poczucie troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na ziemi.
W tym roku w ramach projektu podjęto wiele działań – m.in. dzieci uczyły się segregacji śmieci, brały udział w akcji „Sprzątanie Świata” w Wigierskim Parku Narodowym, a także sprzątały pobliskie osiedle. Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznawały odnawialne źródła energii, robiły eksperymenty z wykorzystaniem fotowoltaiki i lustra parabolicznego do skupiania energii.
Dużo zajęć poświęconych było kształceniu ekologicznych nawyków – dzieci robiły ekologiczne środki czystości i wykonywały torby wielokrotnego użytku, w celu ograniczenia chemii i zużycia plastikowych toreb jednorazowych.
W programie przewidziano też zajęcia z pszczelarzem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania o roli pszczół, a także zdrowotnych właściwościach pszczelarskich produktów. Poznawały budowę ula. Oczywiście nie obyło się bez degustacji miodu.
W projekcie nie zabrakło też działań związanych z ochroną ptaków – latem zrobiono dla nich poidełka, a na zimę przygotowano karmniki. Zorganizowano wewnątrzprzedszkolny quiz o tematyce ekologicznej, a także konkurs „Przyroda moim przyjacielem” dla przedszkolaków z suwalskich przedszkoli.
Kolejne zadania związane z ekologią to obserwacja przyrody – dzieci z zaciekawieniem dokonywały pomiarów opadów na deszczomierzu i obserwowały kierunki i natężenie wiatru za pomocą wiatromierza. W trakcie trwania projektu w kąciku ogrodu przedszkolnego zawieszone zostały domki dla owadów, w których ku radości dzieci zadomowiły się murarki, które też chętnie dzieci obserwowały. Wokół ogrodu przedszkolnego posadzone zostały przez dzieci sadzonki sosenek, a także wspólnie wysiano nasiona na kwietną łąkę.
Nie da się opisać szeroko wszystkich działań podejmowanych w celu szerzenia wiedzy ekologicznej i przekazywania prozdrowotnych treści. Najważniejsze jednak jest to, aby przekazana wiedza i wyrabianie nawyków w dzieciństwie zaowocowały świadomym i mądrym korzystaniem z zasobów natury, a także działaniami w celu jej ochrony przed dewastacją i zanieczyszczeniem w dalszych latach. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że Przedszkolaki z „Dwójki” będą potrafiły dbać o przyrodę!