• Wspólna zabawa, to fajna sprawa, czyli jak spędzać wolny czas bez nałogów i przemocy

•

25 kwietnia rozpoczęliśmy realizację  projektu „Wspólna zabawa to fajna sprawa, czyli jak spędzać czas z dziećmi bez nałogów i przemocy”.  Wartość projektu wynosi 30 000 złotych, z czego 27 500 złotych otrzymaliśmy w ramach dofinansowania z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Program ma za zadanie uświadomić dzieciom w wieku przedszkolnym oraz ich rodzicom istniejące w życiu zagrożenia oraz wyposażyć je  w umiejętność radzenia sobie z nimi.

Głównym celem  programu jest podniesienie wśród dzieci i ich rodziców poziomu wiedzy o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających ze spożywania używek takich jak m.in. alkohol, papierosy, przeciwdziałanie negatywnym skutkom związanym z ich zażywaniem oraz kształtowanie pozytywnych postaw i bezpiecznych zachowań dzieci.

Działania wynikające z realizacji projektu obejmą:

• cykliczne profilaktyczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców  z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych w przedszkolu (ozoboty, bee boty oraz zakupionego z projektu magicznego dywanu i tablicy multimedialnej);

• spotkanie rodziców z psychologiem dotyczące treści o tematyce szkodliwości i skutków spożywania używek w obecności dzieci;

• zajęcia z psychologiem w grupach 4 - 6 - letnich nt. “Bezpieczeństwo na co dzień”;

• konkurs wewnątrzprzedszkolny „Nasz kolorowy świat bez nałogów”;

• turniej międzyprzedszkolny "Bezpieczny przedszkolak"

• wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego (aktywności ruchowe w plenerze, wspólna zabawa z rodzicami).

Inaugurację projektu rozpoczęła pani Hanna Zienkiewicz, konsultant z Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia  Nauczycieli. Temat prelekcji dotyczył profilaktyki uzależnień, ochrony dzieci przed używkami.

Pani Aleksandra Andruczyk, psycholog z naszego przedszkola przedstawiła rodzicom korzyści związane ze spędzania czasu z dzieckiem,  znaczenie więzi w rodzinie, zaproponowała formy i sposoby spędzania czasu z dzieckiem służące budowaniu relacji w rodzinie.

W części warsztatowej rodzice przedstawili własne pozytywne pomysły i sposoby na zabawę z dzieckiem oraz negatywne formy spędzania czasu wolnego przez dziecko.
          Relacja z wydarzenia w galerii

• 9 maja 2024 r. w Przedszkolu nr 2 w Suwałkach odbyły się zajęcia w ramach projektu profilaktycznego "Wspólna zabawa, to fajna sprawa, czyli jak spędzać czas bez nałogów i przemocy", dofinansowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Tym razem rodzice z dziećmi spędzali wspólnie czas przy kodowaniu za pomocą robotów, mat, kubeczków i innych narzędzi multimedialnych, a także gier stolikowych. Frekwencja dopisała, odwiedziło nas ponad 100 osób.

To tylko jedno z zaplanowanych w projekcie działań. Cały projekt z budżetem 30 000 zł, z czego dofinansowanie MKRPA to 27 500 zł, przewiduje szereg ciekawych przedsięwzięć, m.in. spotkania i zajęcia z psychologiem, konkurs plastyczny „Nasz kolorowy świat bez nałogów”, konkurs „Bezpieczny Przedszkolak, a także wycieczkę w plener oraz inne aktywności polegające na wspólnym spędzaniu czasu dzieci z rodzicami. Dodatkowo w ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne oraz materiały plastyczne, a także nagrody w obu konkursach.

Celem realizacji projektu jest podniesienie wśród dzieci i ich rodziców poziomu wiedzy o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających ze spożywania używek takich jak m.in. alkohol, papierosy oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom związanych z ich zażywaniem, kształtowanie pozytywnych postaw i bezpiecznych zachowań dzieci  w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu, wyposażenie dzieci  w niezbędne sprawności, umiejętności i wiadomości dotyczące dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo, a także propagowanie walorów wspólnego spędzania czasu z rodziną.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z realizacji jednego z zadań projektowych. Więcej zdjęć  w galerii.